Akcja Niepodległość

Fotorelacja z Gniewina – Akcja Niepodległość, 09-11-2018

9 listopada 2018 roku w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Gniewinie odbyło się czwarte spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Strzebielinek. Gospodarzem i współorganizatorem spotkania w Gniewinie była Gmina Gniewino.

W pierwszej części spotkania zaprezentowano wystawę broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej. Broń pochodziła z prywatnych kolekcji (głównie ze zbiorów Tomasza Ługiewicza, oraz Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich). Ozdobą wystawy był polski karabin wz.1938 M (Maroszek) z kolekcji Tomasza Ługiewicza.

W drugiej części spotkania Andrzej Drzycimski wygłosił wykład o obronie Westerplatte.

Stowarzyszenie Strzebielinek pragnie serdecznie podziękować dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Gniewinie za przygotowanie spotkania.

Prezentujemy relację fotograficzną z wystawy broni w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Gniewinie. Serdecznie dziękujemy autorce zdjęć, pani Krystynie Kropidłowskiej, za zgodę na ich opublikowanie.

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek

G05G04G01G12G11G10G08G07G06G03G09G02

 

…. jeszcze kilka zdjęć z wykładu Andrzeja Drzycimskiego o obronie Westerplatte:

IMG_20181109_170357IMG_20181109_170343IMG_20181109_170519

————————————————————————————————————————————————

 

Akcja Niepodległość w Gościnnym Gniewinie, 09-11-2018

9 listopada 2018 roku w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Gniewinie odbędzie się czwarte spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Strzebielinek. Gospodarzem i współorganizatorem spotkania w Gniewinie jest Gmina Gniewino.

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej. Broń pochodzi z prywatnych zbiorów, głównie z kolekcji Tomasza Ługiewicza, oraz Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykład dr. Andrzeja Drzycimskiego o obronie Westerplatte. Dr Andrzej Drzycimski jest historykiem, dziennikarzem i autorem książek o Westerplatte.

Gniewino jest również siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzi Strzebielinek, miejsce internowania wielu działaczy Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów w stanie wojennym.

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek

——————————————————————————————————————————————–

Fotorelacja z Wejherowa – Akcja Niepodległość, 25-10-2018

25 października 2018 roku w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Strzebielinek. Prezydent Wejherowa i Filharmonia Kaszubska byli współorganizatorami spotkania w Wejherowie.

W pierwszej części spotkania zaprezentowano wystawę broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej. Broń pochodziła z prywatnych kolekcji (głównie ze zbiorów Tomasza Ługiewicza, oraz Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich).

W drugiej części spotkania Andrzej Drzycimski wygłosił wykład o obronie Westerplatte.

Stowarzyszenie Strzebielinek pragnie serdecznie podziękować dyrekcji i pracownikom Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie za przygotowanie spotkania.

Następne spotkanie w ramach cyklu Akcja Niepodległość odbędzie się 9 listopada 2018 roku w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Gniewinie (godz. 12 – wystawa broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej, prezentacja karabinu wz.1938 M (Maroszek); godz. 17 – wykład Andrzeja Drzycimskiego o obronie Westerplatte). Serdecznie zapraszamy!

Prezentujemy relację fotograficzną z wystawy broni w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Serdecznie dziękujemy autorowi zdjęć, Zygmuntowi Pałaszowi, za zgodę na ich opublikowanie.

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek

 DSC03649DSC03675DSC03677DSC03679DSC03689DSC03691DSC03693DSC03698DSC03701DSC03616DSC03653DSC03660DSC03702

DSC03671

i

….jeszcze kilka zdjęć zrobionych przez Romana Bieleckiego:

IMG_1077IMG_1080IMG_1079IMG_1078

————————————————————————————————————————————————

Wejherowo, 25-10-2018 – Akcja Niepodległość

25 października 2018 roku w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Strzebielinek. Gospodarzami i współorganizatorami spotkania w Wejherowie są Prezydent Miasta Wejherowo, Filharmonia Kaszubska i Muzeum Piaśnickie.

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej. Broń pochodzi z prywatnych zbiorów, głównie z kolekcji Tomasza Ługiewicza, oraz Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykłady pod wspólnym tytułem „Od Westerplatte do Piaśnicy” (dr. Andrzej Drzycimski: „Westerplatte” i Teresa Patsidis: „Piaśnica”). Dr Andrzej Drzycimski jest historykiem, dziennikarzem i autorem książek o Westerplatte. Teresa Patsidis jest dyrektorem Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek

————————————————————————————————————————————————

Akcja Niepodległość w Gdańsku

27 września 2018 roku w Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Strzebielinek. Gospodarzem i współorganizatorem spotkania w Gdańsku jest Muzeum Drugiej Wojny Światowej.

 Godz. 17 – wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych. Leszek Żebrowski jest badaczem i popularyzatorem dziejów Żołnierzy Wyklętych. Jest współautorem legendarnego albumu fotograficznego, Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne Podziemie Zbrojne po 1944 Roku”.

Serdecznie zapraszamy na wykład Leszka Żebrowskiego!

Z przykrością informujemy że planowana na godzinę 12 wystawa broni i prezentacja karabinu wz.1938 M Maroszek, odbędzie się w innym terminie i w innym miejscu. Stowarzyszenie Strzebielinek rozważa inne lokalizacje do zaprezentowania tej wystawy, ponieważ Muzeum Drugiej Wojny Światowej, ze względów bezpieczeństwa, wycofało się z udziału w tej części Akcji Niepodległość. Nowy termin wystawy zostanie ogłoszony na portalu www.Strzebielinek.pl.

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek

———————————————————————————————————————————

Akcja Niepodległość w Gdyni

20 września 2018 roku w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Strzebielinek. Muzeum Marynarki Wojennej było współorganizatorem spotkania w Gdyni.

W pierwszej części spotkania zaprezentowano wystawę broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej. Broń pochodziła z prywatnych kolekcji (głównie ze zbiorów Tomasza Ługiewicza, oraz Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich). Ozdobą wystawy był Polski karabin samopowtarzalny wz.1938 M (Maroszek).

W drugiej części spotkania Andrzej Drzycimski wygłosił, zakończony burzą oklasków, wykład o obronie Westerplatte.

Stowarzyszenie Strzebielinek pragnie serdecznie podziękować dyrekcji i wszystkim pracownikom Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni za wzorowe przygotowanie spotkania.

Następne spotkanie w ramach cyklu Akcja Niepodległość odbędzie się 27 września 2018 roku w Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku (godz. 17 – wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych). Serdecznie zapraszamy!

Prezentujemy relację fotograficzną z wystawy broni w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Autorem wszystkich zdjęć jest Jan Bielecki, który również pomógł przygotować i zabezpieczyć wystawę.

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek

IMG_3410xIMG_3407xIMG_3405xIMG_3404xIMG_3412xIMG_3390xIMG_3391xIMG_3389xIMG_3393xIMG_3396xIMG_3395xIMG_3401x

 

———————————————————————————————————————————————–

Akcja Niepodległość

Stowarzyszenie Strzebielinek inauguruje cykl spotkań, wykładów i wystaw zorganizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Program

20 września 2018 – Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykład dr. Andrzeja Drzycimskiego o obronie Westerplatte i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte.

27 września 2018 – Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej przez Żołnierzy Wyklętych z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej przez Żołnierzy Wyklętych.

25 pażdziernika 2018 – Filharmonia Kaszubska w Wejherowie

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykłady pod wspólnym tytułem „Od Westerplatte do Piaśnicy” (dr. Andrzej Drzycimski: „Westerplatte”, Teresa Patsidis: „Piaśnica”, Tomasz Ługiewicz: „Broń Drugiej Wojny Światowej”).

9 listopada 2018 – Centrum Kultury, Sportu, Turystyki w Gniewinie

Godz.12 – wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz.17 – wykład dr. Andrzeja Drzycimskiego o obronie Westerplatte i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte.

Zaproszeni Goście

dr Andrzej Drzycimskihistoryk, dziennikarz i autor książek o Westerplatte,

Leszek Żebrowski – badacz i popularyzator dziejów Żołnierzy Wyklętych,

Teresa Patsidis dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie,

Tomasz Ługiewicz właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji broni z okresu Drugiej Wojny Światowej.

Wybrane egzemplarze z kolekcji Tomasza Ługiewicza posłużą jako ilustracja wykładów. Na wystawach prezentowana będzie również broń z kolekcji Romana Bieleckiego, Krzysztofa Gąsiora oraz Jędrzeja i Aleksandry Słupeckich.

Organizator: Stowarzyszenie Strzebielinek, ul. Lutniowa 40, 80-298 Gdańsk, www.Strzebielinek.pl, tel.: 515 228 787 (Jan Skiba), e-mail: Strzebielinek@gmail.com (Roman Bielecki i Krzysztof Gąsior). Konto Bankowe: BGŻ BNP Paribas: 34160014621819051170000001.

Stowarzyszenie Strzebielinek skupia nie tylko byłych internowanych i ich potomków, ale również tych wszystkich, którzy „utożsamiają się z tradycjami walki o wolność, solidarność i niepodległość Narodu Polskiego” (według statutu). Celem Stowarzyszenia jest inspirowanie i propagowanie polskiego patriotyzmu, prowadzenie działań i akcji o charakterze patriotycznym i narodowym, oraz promowanie walki Narodu Polskiego o wolność, solidarność i niepodległość. Stowarzyszenie Strzebielinek konsekwentnie forsuje formułę organizacji otwartej na wszystkich, funkcjonującą ponad bieżącymi podziałami politycznymi.

Partnerzy i współorganizatorzy: Solidarność Region Gdański, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Prezydent Miasta Wejherowo, Gmina Gniewino, PKS Gdynia S.A. i Tomasz Ługiewicz.

Patronat honorowy: wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Informacje o kolejnych spotkaniach, wykładach i wystawach zorganizowanych w ramach cyklu Akcja Niepodległość przez Stowarzyszenie Strzebielinek można będzie znależć na portalu www.Strzebielinek.pl.

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek